„LaQ“ historia: japońskie źródła inspiracji

„LAQ“ – POWSTANIE POMYSŁU

Historia „LaQ“ rozpoczęła się w prefekturze Nara w Japonii. Tutaj, 26 lat temu, konstruktor został zaprojektowany przez pana Hiroshi Kichijo. Mówi się, że rodzina Kichijo mieszkała w Nara przez ponad 400 lat. 200-letnia rezydencja, w której dziś mieszka rodzina Kichijów, była budowana 15 lat według najwyższych standardów technologii architektonicznych początku XIX wieku. Jest zarejestrowana jako historyczne dziedzictwo regionu Oyodo w Narze. Dorastający Hiroshi mógł podziwiać i czerpać wszystko co najlepsze ze środowiska, w którym codziennie widział tradycyjną japońską architekturę drewnianą. Te tradycyjne elementy architektoniczne i japońska tradycyjna filozofia w przyszłości zainspirowały wynalazki Hiroshio.

Czując zobowiązanie do miasta rodzinnego, słynna rodzina przeznaczyła większą część swego majątku na modernizację miasta i regionu Oyodo. Młody Hiroshi dorastał jako kreatywna i utalentowana osoba. Miał na celu wynalezienie czegoś co ożywi rodzinną firmę i przywróci bogactwo. Stworzyć coś całkowicie wyjątkowego, przydatnego i ciekawego, zadziwić ludzi nowatorskimi pomysłami-taka oto była filozofia Hiroshi.

INSPIROWANY JAPONIĄ

Innowacyjny konstruktor „LaQ” nie zostałby wymyślony, gdyby nie kilka inspiracji z kultury japońskiej: tradycje ponownego wykorzystania rzeczy, starożytna japońska architektura widziana w dzieciństwie przez Hiroshi, gra w kości i miskę japońskiego makaronu udon.

PONOWNE WYKORZYSTANIE RZECZY

„LaQ” opiera się na japońskiej filozofii zachęcania ponownego użycia cennych materiałów, a nie wyrzucania ich. Takie myślenie jest widoczne w tradycyjnej kulturze okresu Edo: na przykład, tradycyjna odzież kimono była wielokrotnie przeszywana i wykorzystywana do nowych zastosowań.

ARCHITEKTURA JAPOŃSKA

W starożytnej Japonii drewniane domy budowano bez gwoździ, mocno łącząc ze sobą drewniane kolumny i przesuwane drzwi. Taki mistrzowski sposób budowy jest prawdziwym dziełem sztuki wykwalifikowanego architekta. Wielu ekspertów architektury zgadza się, że starożytna japońska architektura ujawnia najwyższe standardy konstrukcji drewnianej, najbardziej widoczny w starożytnych świątyniach japońskich, takich jak Horyu-ji – najstarszym drewnianym budynku na świecie.

Japońska architektura drewniana opiera się na narożnym połączeniu przesuwanych drzwi i kolumn. W architekturze zachodniej natomiast, budynki są murowane – używając cegieł i zaprawy.

KOŚCI DO GRY

Czy istnieje bloczek, który mógłby łączyć się z innymi bloczkami poprzez kąty i płaszczyzny tak jak kostka do gry, gdzie każda ściana ma inną liczbę oczek? Jak stworzyć element, którego można by było użyć do konstruowania różnych kształtów? Czy można zbudować kulę z bloczków? – takie pytania zadawał sobie Hiroshi.

MISECZKA MAKARONU UDON

Ostatnim źródłem inspiracji jest miłość wynalazcy „LaQ“ do japońskiego makaronu udon. Makaron ten jest szeroki i płaski, co sprawia, że podczas jedzenia wygina się w różne strony. Zaobserwowanie tego doprowadziło do pomysłu, że płaskie części mogą być znacznie bardziej elastyczne i wygodne w użyciu niż klocki.

GDY TO POŁĄCZYSZ…

Zainspirowany tymi wszystkimi wyjątkowymi aspektami kultury japońskiej, Hiroshi, w 1993 r. wynalazł oryginalny konstruktor i nazwał go „LaQ”. Litera „Q” w nazwie „LaQ” pochodzi od japońskiego słowa „kyuu”, które oznacza kulę. Twórca wybrał tę nazwę, aby podkreślić szczególną cechę „LaQ”: konstruktor umożliwia tworzenie kulistych figur przestrzennych, których nie można skonstruować ze zwykłych klocków.

Oczywiste jest, że wynalezienie „LaQ” w 1993 roku to niezwykła historia, w której przeplata się ciekawość, wyobraźnia i wiele japońskich inspiracji.


Katalog „LaQ” Wybierz swój „LAQ”


Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy i doradzimy:

– tel. +48 22 153 0441 (Pracujemy w godzinach 9:00-17:00 w dni robocze) albo

– wyślij nam e-mail na adres partnerstwo@japoko.pl (Odpowiemy tak szybko, jak jest to możliwe po otrzymaniu Twojego zgłoszenia)

Udostępnij: